آیا قالیشویی فرش نجس را پاک می‏کند؟

نجاست علاوه‌بر آنکه از لحاظ شرعی مشکل دارد، موجب انتقال آلودگی و بیماری‌های مختلف نیز می‌شود. حال گاهی‌اوقات بنا به دلایل مختلفی فرش یک محیط نجس می‌شود؛ سوالی که پیش می‌آید این است که آیا قالیشویی فرش نجس را پاک می‌کند یا خیر؟

احکام تطهیر در قالیشویی

طبق احکامی که وجود دارد، اگر نجاست جرم‌دار نباشد و اثر عینی از آن به چشم نخورد، می‌توان با یک بار آب کر ریختن روی فرش نجاست را به‌طورکامل پاک کرد. البته برای شستشو شرعی به‌طورکلی از سه نوع آب استفاده می‌شود:

۱. آب کر

بهترین روش برای شستن فرش نجس، فرو بردن فرش در آب است. آب کر در حقیقت به آبی گفته می‌شود که در یک مخزن ۳ وجب در ۳ وجب وجود دارد. مسلما تهیه همچین مخزنی در آپارتمان‌ها غیرممکن است، از همین رو اگر می‌خواهید فرش نجس شده را با این روش پاک کنید، باید این کار را به قالیشویی بسپارید.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

۲. آب جاری متصل به منبع کر

معمولا تمام آب‌های لوله‌کشی از این نوع آب هستند و شستشو فرش نجس با این آب نسبتا راحت‌تر است. شما می‌توانید اگر فضای کافی در اختیار دارید، فرش نجس شده خود را با آب لوله‏کشی بشویید؛ اما مسلما انجام این کار در قالیشویی ساده‌تر خواهد بود.

۳. آب قلیل

آب قلیل به آبی گفته می‌شود که شما در کاسه یا تشت می‌ریزید. این روش در زمان گذشته که آب لوله‌کشی در دسترس نبود برای تطهیر نجاست مورداستفاده قرار می‌گرفت؛ اما امروزه از آنجایی که شرایط تغییر پیدا کرده است توصیه می‌شود از این روش برای از بین بردن نجاست استفاده نکنید.

شستن فرش نجس در خانه بهتر است یا قالیشویی؟

همان‌طورکه گفته شد، قالیشویی‌ها می‌توانند با روش‌های مطابق شرع و اسلام فرش نجس را بشویند؛ اما حال شاید برای بسیاری از افراد سوال پیش آید که شستن فرش نجس در خانه بهتر است یا قالیشویی؟باید گفت که میان این دو روش تفاوت‌های مختلفی وجود دارد، برای مثال نحوه‌ی شستن و خشک کردن از اصلی‌ترین تفاوت‌ها است. به‌طوری‌که اگر شما بخواهید فرش را در حیاط منزل خود بشویید باید زمان زیادی را صرف شستن کنید.

همچنین بخوانید: راهکار پاک کردن لک چایی از روی فرش 

 

شستن فرش نجس در قالیشویی - الو قالیشویی تهران
شستن فرش نجس در قالیشویی

در ادامه باید صبر داشته باشید تا آب فرش تخلیه شود و در نهایت باید فرش را در جای مناسب پهن کنید. خشک شدن فرش نیز چند روزی زمان خواهد برد؛ این در حالی است که در قالیشویی همه چیز با دستگاه و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‏شود.

تفاوت دیگر این است که گاهی اوقات هنگام شستن فرش نجس در منزل، لکه‌ی ناشی از نجاست روی فرش باقی می‌ماند که مسلما چنین موضوعی خوشایند نخواهد بود. البته اگر شستن فرش را به قالیشویی بسپارید این مشکل نیز پیش نخواهد آمد، زیرا شستن فرش نجس با دستگاه‌های فشار قوی و شوینده‌های مخصوص انجام خواهد شد و هیچ اثری از کثیفی باقی نخواهد ماند.

کدام مجموعه قالی‌شویی شرعی انجام می‌دهد؟

با توجه به اهمیت پاک بودن فرش، اکثر قالیشویی‌ها خدمات شرعی را نیز ارائه می‌دهند؛ اما قالیشویی شهاب یکی از بهترین مجموعه‌ها است، زیرا بهترین دستگاه‌ها و مواد را در اختیار دارد و با توجه به قالی و فرش شما از بهترین روش‌ها برای شستشو استفاده می‌کند.

جمع ‏بندی

با توجه به توضیحاتی که در اختیارتان قرار گرفت، می‌توان در پاسخ به سوال آیا قالیشویی فرش نجس را پاک می‏کند یا خیر پاسخ مثبت داد. بنابراین بدون هیچ نگرانی هر نوع نجاست روی فرش را به قالیشویی بسپارید تا مشکل به بهترین شکل برطرف شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *