ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش

ریشه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فرش است؛ به‌طور‌که اگر کثیف و نامرتب باشد ظاهر زیبای فرش را از بین می‌برد. از همین رو اگر شما به دکوراسیون منزل و تمیزی فرش‌های خود اهمیت می‌دهید، باید از ریشه قالی و فرش خود به‌خوبی محافظت کنید. بنابراین در ادامه همراه ما باشید تا با روش‌های مرتب کردن ریشه فرش آشنا شوید.

۱. ریشه‌های فرش را گره بزنید

یکی از بهترین و قدیمی‌ترین روش‌های محافظت از ریشه فرش، گره زدن آن‌ها است. این کار علاوه‌بر آنکه در مرتب به‌نظر رسیدن ریشه‌ها تاثیر دارد از وارفتگی ریشه‌ها نیز جلوگیری می‌کند. همچنین اگر شما ریشه‌های فرش را گره بزنید، دیگر امکان کنده شدن آن‌ها هنگام جارو کشیدن وجود نخواهد داشت. البته گره زدن ریشه‌های فرش کار ساده‌ای نیست و توصیه می‌شود اگر مهارت لازم برای انجام این کار را ندارید، آن را به یک متخصص بسپارید.

۲. ریشه‌های فرش را ببافید

از دیگر روش‌های مرتب کردن ریشه فرش می‌توان به بافتن آن‌ها اشاره کرد. بافتن ریشه‌های فرش یک کار هنرمندانه است و امکان دارد زمان زیادی از شما بگیرد، اما انجام این کار علاوه‌برآنکه به تمیز ماندن ریشه‌ها کمک می‌کند، باعث افزایش عمر آن‌ها نیز می‌شود. حال اگر شما علاقه‌مند به این شیوه هستید، اما خودتان امکان بافت ریشه‌های فرش را ندارید، می‌توانید انجام این کار را به جاهایی که با دستگاه بافت ریشه‌ها را انجام می‌دهند بسپارید.

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

۳. از کاورهای مخصوص استفاده کنید

تمیزی و سالم ماندن ریشه‌های قالی و فرش به قدری اهمیت دارد که برای نگهداری از آن‌ها کاورهای مخصوص طراحی شده است. این مورد در میان روش‌های مرتب کردن ریشه فرش ساده‌تر است، اما باید بدانید که کاورها هرچندوقت یکبار باید تعویض شوند. این کاورها را می‌توانید از خرازی‌ها یا فرش فروشی‌ها تهیه کنید و ریشه‌های فرش را به‌طور مرتب داخل آن‌ها قرار دهید و انتهای آن را با چسب مخصوصی که برای خود کاور است ببندید.

۴. ریشه‌ها را لفافه دوزی کنید

یکی از روش‌های سنتی محافظت از ریشه فرش، لفافه دوزی است. برای انجام این روش به پارچه متقال یا برزنتی نیاز دارید. برای انجام این روش ریشه‌های فرش را مرتب کنید و آن را داخل پارچه‌ای که آماده کرده‌اید قرار دهید و آن را تا ابتدای ریشه بیاورید. توصیه می‏شود پارچه‏ را به‌گونه‌ای ببندید که هوا جریان پیدا کند و آسیبی به ریشه‌های فرش نرسد.

همچنین بخوایند: راهکارهایی برای از بین بردن کپک فرش

 

ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش - الو قالیشویی تهران
ترفندهای مرتب کردن ریشه قالی و فرش

آیا چسب زدن ریشه‌های فرش روش مناسبی است؟

در گذشته بسیاری از افراد چسب زدن را یکی از روش‌های مرتب کردن ریشه فرش می‌دانستند و با قرار دادن ریشه‌ها میان چسب پهن سعی در حفظ ریشه‌ها داشتند. اما باید گفت که این روش اصلا روش صحیحی نیست و به ریشه‌های فرش آسیب بیشتری وارد می‌کند. از مهم‌ترین دلایلی که نشان می‌دهند چسب پهن روش مناسبی نیست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  چسب پهن با گذر زمان خاصیت چسبندگی خود ا از دست می‌دهد و شما باید هر چند هفته یکبار آن‌ها را تعویض کنید.
  • گاهی‌اوقات چسب به ریشه فرش می‌چسبد و باعث چسبندگی می‌شود و ممکن است با شستشو نیز مشکل برطرف نشود.
  •  از آنجایی که در ساخت چسب پهن از مواد شیمیایی استفاده شده است، استفاده از آن به مرور زمان باعث آسیب‌دیدگی ریشه فرش خواهد شد.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، روش‌های مرتب کردن ریشه فرش بسیار متنوع است؛ از همین رو توصیه می‌شود نسبت به این موضوع بی تفاوت نباشید و حتما با کمک یکی از روش‌های معرفی شده از ریشه‌های فرش و قالی خود به بهترین شکل نگهداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *