راه‌های از بین بردن کپک فرش - الو قالیشویی

راه‌های از بین بردن کپک فرش


راه‌های از بین بردن کپک فرش

شاید در زندگی چیزی آزاردهنده‌تر از کپک و بوی همراه آن وجود نداشته باشد. کپک هرکجا و روی هرچیزی که باشد آزار دهنده است. کپک روی فرش نیز یکی از این موارد آزاردهنده است که به‌همراه بوی ناخوشایندش می‌تواند زندگی را مختل کند. ضمن اینکه از نظر بهداشتی نیز مشکلات متعددی را ایجاد کرده و ممکن است باعث لانه کردن حشرات موذی شود. پس از بین بردن کپک فرش به‌طور کامل و چگونگی آن اهمیت زیادی دارد.

همچنین بخوانید:بهترین روش های شستن فرش دستباف در خانه

کپک فرش چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

اصلی‌ترین عامل ایجاد کپک رطوبت است. کپک نوعی قارچ محسوب می‌شود و تکثیر و گسترشش می‌تواند باعث پوسیدگی فرش و الیاف و تار و پود آن شود. معمولا وقتی فرش در فضایی مرطوب و نمدار قرار دارد کپک می‌زند. اصلا اولین نشانه برای نمزدگی فرش و درخطر پوسیدگی بودن آن همین کپک زدن فرش است. بنابراین بلافاصله پس از مشاهده کپک روی فرش، ضمن پاک کردن آن، سریعا اقدام به برطرف نمودن نم و رطوبتی که در مجاورت فرش قرار دارد و باعث کپک زدن آن شده، کنید.

 

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

روش از بین بردن کپک فرش

برای از بین بردن کپک فرش، ابتدا باید تاحد امکان رطوبتی که باعث شده است فرش دچار کپک شود را از محیط و فرش دور کنید. بهتر است شرایط تهویه هوا فراهم شود. استفاده از دمنده‌هایی که به خشک شدن این رطوبت کمک می‌کند و باز کردن در و پنجره برای جریان پیدا کردن هوا می‌تواند موثر باشد. پس از خشک شدن رطوبت لازم است که مراحل زیر را طی کنید:

 •  اسپری کردن شوینده‌ها یا محلول‌های خانگی روی محل کپک
 • صبر کردن برای چند دقیقه (حدود ۵ دقیقه) تا محلول یا شوینده کپک را پاک کند.
 •  تمیز کردن محل با دستمل تمیز
 • شسشنشوی مجدد محل با شامپو فرش

دقت کنید که کپک فرش آلودگی قارچی است و می‌تواند برای سلامت شما مضرر باشد. بنابراین برای پاک کردن کپک از فرش، از دستکش و ماسک کمک بگیرید.

مواد موثر در از بین بردن کپک فرش

موادی که می‌توانید به کمک آن‌ها کپک را از فرش پاک کنید عبارتند از:

 •  محلول سرکه سفید و جوش شیرین
 • محلول آب و جوش شیرین
 •  شوینده‌های مخصوص ضد قارچ

برای پاک کردن کپک از روی فرش می‌توان از پودر جوش شیرین و جارو برقی نیز کمک گرفت. پودر را روی کپک ریخته، کمی بعد با جارو جمع کنید. به‌طور کلی جوش شیرین در برطرف کردن بوی بد کپک نیز بسیار موثر است. آموزش نحوه شستن موکت در منزل

راه‌های از بین بردن کپک فرش - الو قالیشویی
راه‌های از بین بردن کپک فرش

زیان‌های کپک روی فرش

کپک روی فرش، غیر از زیان‌ها و آسیب‌هایی که برای فرش در پی دارد،‌ برای انسان نیز می‌تواند مضررات متعددی را همراه داشته باشد. برخی از این ضرر‌ها عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی، سرفه، خس‌خس سینه و مشگلات ریوی
 •  گرفتگی بینی و ایجاد آلرژی
 • خس خس سینه
 •  حساسیت‌های پوستی
 •  ناراحتی‌ها و حساسیت‌های چشمی

همچنین کپک روی فرش می‌تواند برای کودکان و حیوانات خانگی خطرات بیشتری داشته باشد. تصور کنید دهان گذاشتن این کپک از سوی کودک یا حیوانات چه خطرات جدی را درپی دارد. بودن این کپک برای بیماران آسمی نیز بسیار خطرناک است.

سخن پایانی

در آخر بایت گفت، بودن کپک روی فرش هم برای فرش زیان‌بار است و هم برای انسان ضرر دارد. بنابراین باید درصورت ایجاد کپک، به‌سرعت آن را برطرف کرد. همچنین عامل ایجاد کپک روی فرش را که معمولا نم و رطوبت است را شناسایی کرده و برطرف نماییم. چرا که می‌تواند باعث کپک زدن دوباره فرش شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *