یکی از مهم ترین موارد در بافت فرش استفاده از پود مناسب برای آن است. برای هر رج شمار پود مناسبی وجود دارد. ماهیت استفاده از پود در فرش مثل استفاده از آجر و سیمان در ساختمان سازی است به طوری که مثل ساخت یک بنا از یک ردیف آجر و یک ملات سیمان استفاده می کنند در بافت فرش نیز روند مشابهی وجود دارد به این صورت که از یک رج نخ و یک رج پود در مدل معینی استفاده می کنند. در ادامه مقاله شما را با پودگذاری و انواع آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

پودگذاری چیست؟

هنگامی که نخ های پشمی در رنگ های متوع برای ساخت طرخ فرش بر روی دار قالی در مکان های مشخص خود بافته می شوند باعث تشکیل گره های فرش می شوند که برای ثابت کردن جای این گره ها در مکان خودشان باید نخ پنبه ای به اسم پود را بر روی آن ها استوار کرد تا فرآیند بافت یک رج به طور کامل انجام شود که به این مرحله پودگذاری فرش می گویند.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

انواع پود

پودها باعث وصل شدن تارها به همدیگر می شوند، پودها نیز مثل موارد دیگر در بافت فرش دارای مدل های خاصی هستند که هرکدام از آن ها برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب کردن پود مناسب برای فرش نقش مهمی را در روند بافت و کیفیت نهایی آن ایفا می کند.
در حالت کلی دو مدل پود داریم. اولی پود ضخیم یا پود زیر و دومی پود نازک یا پود رو. در مناطق مختلف طبق شیوه و مدل بافت فرش در آن منطقه از یکی از این پودها در تعداد مورد نظر خود استفاده می کنند. از مدل های رایج پود می توان به موارد پایین اشاره کرد:

پود ضخیم

به نخ هایی که بعد از هر ردیف از بافت فرش بر روی رجهای بافته شده و از میان تارهای زیر ضربدری در سراسر چله عبور داده شده و برای نگه داشتن گره های فرش و بالا بردن دوام و پایداری آن ها استفاده می شود پود ضخیم می گویند. این پود در همه فرش ها استفاده می شود و به منظور این که در میان تارها به خوبی قرار گرفته و باعث نرم شدن فرش شود مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا این مدل از نخ ها در مقایسه با دیگر نه دارای تاب کم تری هستند. پود ضخیم بعد از رد کردن، با استفاده از کوبیدن با دفه در مکان خود قرار می دهند.

پودگذاری چیست و انواع آن کدامند؟ - الو قالیشویی
پودگذاری چیست و انواع آن کدامند؟

پود نازک

بعد از استفاده کردن از پود ضخیم در فرش، پود نازک را از بین چله ها و بالای زیگزاگ عبور می دهند. این پود را از بین چله ها به صورت موجی و برعکس مدل پود ضخیم عبور می دهند.

انواع پودگذاری در فرش

فرش ها از لحاظ پود به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

  • تخت بافت
  •  نیم لول بافت
  •  لول بافت

سخن پایانی

استفاده از پود ضخیم در فرش باعث محکم شدن گره ها در موقعیت شان شده و کیفیت فرش دستبافت را بالاتر می برد. از طرف دیگر استفاده از پود نازک پنبه ای نیز باعث نرم و لطیف شدن زیاد فرش دستبافت به نسبت دیگر فرش ها می شود. به همین دلیل می توان گفت پودگذاری در فرش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از هرکدام از آن ها دارای مزیت های خاص خود است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *