آب ژاول چیست؟ - الو قالیشویی

آب ژاول چیست؟


آب ژاول چیست؟

احتمالا برای شستشوی مواد مختلف ممکن است نام آب ژاول را شنیده باشید. به خصوص این مورد را برای پاک کردن لکه‌ها و کثیفی‌های روی فرش زیاد شنیده‌اید. بسیاری آب ژاول را همان وایتکس می‌دانند. در واقع این تفکر درست است. آب ژاول و وایتکس یک ماده هستند که برای ضدعفونی و شستشو از آن استفاده می‌شود. حالا در این مطلب می‌خواهیم بگوییم که آب ژاول چیست؟

ترکیبات آب ژاول

آب ژاول یا هیپوکلریت اسید یکی از مواد شیمیایی است که برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن از آن استفاده می‌کنند. این ماده در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد. این ماده رنگی زرد دارد و دارای خاصیت سفیدکنندگی است.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

ویژگی‌های آب ژاول چیست؟

این مایع دارای خاصیت اکسیدکنندگی است به همین دلیل باعث سوزش چشم می‌شود. آب ژاول در تماس با نور پایدار نیست و باید در ظرف‌هایی که نور به آن نمی‌خورد نگهداری شود. آب ژاول را نباید با مواد شیمیایی دیگر مخلوط کرد چون باعث تولید مواد شیمیایی خطرناکی خواهد شد. از آب ژاول نباید در محیط‌های بسته استفاده کرد چون گاز آن باعث مسمومیت می‌شود. به همین دلیل هنگام استفاده از این ماده باید دقت کرد. در برخی موارد اگر این ماده با مواد شیمیایی دیگر مخلوط شود خطر مرگ بر اثر استنشاق گاز آن وجود دارد. آب ژاول خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارد. به همین دلیل از آن برای قارچ زدایی هم استفاده می‌شود.

آب ژاول چیست؟

آب ژاول چیست؟

کاربرد آب ژاول

از آب ژاول برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌کنند. کافی است مقداری از آن روی سطح‌های مختلف اسپری کرد و با یک دستمال تمیز کرد. این سطوح شامل کاشی، سرامیک، یا سطوحی شبیه آن است. از آب ژاول برای رفع بوی بد در مخزن‌های بزرگ نگهداری آب یا تصفیه‌خانه‌های مختلف استفاده می‌کنند. آب ژاول می‌تواند لک‌های موجود روی پارچه‌های سفید را هم از بین ببرد. به همین دلیل از آن در نساجی‌ها هم استفاده می‌شود. از آب ژاول در صنعت کاغذ هم برای سفید کردن استفاده می‌کنند. از این ماده برای ضدعفونی کردن در محیط‌های بیمارستانی و آزمایشگاهی هم استفاده می‌شود. دندانپزشکی، داروسازی، صنایع شیشه، صنایع شیمیایی و کشاورزی هم از آب ژاول استفاده می‌کنند. در زمان جنگ جهانی از رقیق شده آب ژاول برای ضدعفونی کردن زخم‌ها هم استفاده می‌شود. هنوز هم در بعضی مواد ضدعفونی کننده زخم‌ها از آب ژاول رقیق استفاده می کنند.

تفاوت آب ژاول و وایتکس

آب ژاول در واقع همان وایتکس است. در واقع آب ژاول را با مواد شیمیایی خاصی مخلوط می‌کنند و آن رنگ زرد از بین رفته و تبدیل به مایعی سفید می‌شود. وایتکس در واقع آب ژاول با غلظت ۵ درصد است که به عنوان مایع سفیدکننده خانگی استفاده می‌شود. اگر غلظت آب ژاول بالای ۱۰ درصد باشد دیگر به عنوان یک سفیدکننده خانگی نمی‌توان از آن استفاده کرد و مصرف صنعتی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *