چله کشی فرش از ابتدایی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین بخش‌های مطرح در تهیه فرش دستباف است. در این کار که به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد، زمینه بافت آماده شده و شیرازه آن شکل می‌گیرد. بر همین اساس انجام اصولی و حساب شده چله کشی بسیار اهمیت داشته و توجه به الزامات و مقدمات مورد نیاز برای انجام صحیح این کار نیز بسیار مهم است.

چله کشی فرش چیست؟

تارهای عمودی که گره‌های فرش بر روی آنها زده شده و ساختار این هنر دستی را تشکیل می‌دهند چله نامیده می‌شوند. به مرحله قرار دادن این تارها بر روی دار قالی چله کشی می‌گویند.برای تهیه فرش دستباف وجود چله الزامیست و به همین دلیل نیز بسیاری از بافندگان سنتی و مدرن فرش دستباف، اصول چله کشی را شخصا می‌آموزند. هر چند در مواردی نیز چله کشی فرش به‌طور جداگانه به افراد متخصص سپرده می‌شود.

انواع روش‌های چله کشی فرش کدامند؟

چله کشی فرش اصولا به ۳ روش فارسی، ترکی و تلفیقی انجام می‌شود. دو روش اول هر یک دارای مزایا و معایبی هستند و روش تلفیقی نیز با بهره‌گیری از مزایای دو روش قبلی ابداع شده و به کار گرفته می‌شود.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

چله کشی ترکی مستقیما بر روی دار قالی انجام می‌شود و دو طرفه است که البته در مواردی به کاهش دوام فرش و کجی و عدم تقارن در کناره‌ها منجر می‌شود. به‌ همین دلیل نیز در این روش استفاده از چوب مهار ضروری است. چله فارسی بر خلاف روش قبل ابتدا روی زمین اجرا و سپس به دار منتقل می‌شود. این نوع چله کشی فرش به بافت مستحکم و قرینه کمک کرده و می‌توان به روش کرباس بر روی آن گلیم نیز بافت. در چله کشی به روش تلفیقی کار بافنده آسان‌تر شده و نتیجه کار نیز جذاب‌تر و زیباتر خواهد بود. در این روش چله فارسی بر روی دار ترکی سوار می‌شود.

نکات مهم در چله کشی فرش

  • متقارن بودن چله‌ها: در صورتی که چله قرینه و یکدست نباشد سنگینی آن به یک طرف تحمیل شده و کار در مجموع نامنظم می‌شود.
  •  انتخاب نخ مناسب با کشش یکسان: کشسان بودن یکنواخت نخ چله کشی مربوط به کیفیت آن بوده و نقش زیادی در بافت منظم و یکنواخت دارد.
  •  انتخاب نخ: ضخامت نخ چله کشی فرش بر اساس میزان ظرافت مورد نظر در بافت انتخاب می‌شود.
فرش چله کشی چیست و چه انواعی دارد؟ -الو قالیشویی
فرش چله کشی چیست و چه انواعی دارد؟
  •  سالم، قوی و یکسان بودن ساختار دار: لازم است پیش از آغاز به بافت فرش از یکنواخت، محکم و متقارن بودن دار قالی مطمئن شویم.
  •  انجام چله کشی در یک مرحله: رها کردن عمل چله کشی فرش می‌تواند نظم تارهای اجرا شده را تا حد زیادی مختل کرده و یکنواختی آن را از بین ببرد. توصیه می‌شود تا حد امکان این کار در یک مرحله انجام گیرد.

سخن آخر

چله کشی فرش از مراحل مهمی است که در صورت اجرای صحیح و کامل می‌تواند نقش مهمی در کیفیت بالای فرش داشته باشد. بر این اساس لازم است ابتدا نوع چله کشی را انتخاب نموده و سپس آن را به‌طور منظم و در یک مرحله به انجام برسانیم.در صورتی که از کار چله کشی سررشته ندارید، پیشنهاد می‌شود این کار را به اهل فن و کارشناس بسپارید و از نتیجه آن بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *