چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود

فرش ها از لحاظ کیفیت و مرغوب بودن دارای دسته بندی مختلفی هستند و عوامل مختلفی می تواند باعث بالا رفتن شاخص های مرغوبیت آن ها شود. یکی از موارد مهی که بر روی مرغوبیت فرش تاثیر می گذارد نقشه فرش است که این مورد نیز بسته به فاکتورهای مختلفی ممکن است باکیفیت و مرغوب یا معمولی باشد. در ادامه در نظر داریم عوامل مرغوبیت نقشه فرش را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود؟

اصالت نقشه فرش

نوع نقشه تاثیر بسیار بالایی بر روی مرغوبیت فرش می گذارد. به این صورت که هر چه قدر نقشه فرش زیباتر و اصیل تر باشد در نهایت باعث مرغوب بودن بیش تر فرش می شود.به کارگیری نقش و نگار متنوع و منحصر به فرد و ترکیب آن با عنصرهای تزئینی مختلف به طوری که با یکدیگر هماهنگ شده و هارمونی خاصی را ایجاد کنند باعث بالا رفتن ارزش محصول شده و مرغوب بودن نقشه فرش را نشان می دهد.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

رنگ آمیزی و ترکیب رنگها

رنگ آمیزی نقشه از مهم ترین عواملی است که در وهله اول باعث جذب بیننده می شود. به همین دلیل استفاده مناسب و بجا از رنگ در نقشه و جاگذاری و هماهنگ کردن آن ها در بین یکدیگر باعث جذابیت دو چندان فرش و افزایش جلوه ظاهری آن می شود. برای رسیدن به این درجه از کمال نقاش مجبور می شود تا درباره رنگ ها و اثرات روانشناختی آن ها اطلاعات مفیدی را به دست آورد.

پرکاری نقشه فرش

پرکار بودن نقشه فرش و نحوه قرار گرفتن نقش ها بر روی همدیگر از مهم ترین عواملی است که باعث مرغوبیت نقشه می شود. بیش تر فرش ها با نقشه ها ساده و بسیار راحت بافته می شوند و در این بین برخی دیگر به خاطر داشتن طرح های پیچیده و پرکار احتیاج به داشتن کار و زحمت بیش تری دارند. البته لازم به ذکر است که این نوع فرش ها به دلیل مرغوبیت نقشه و پیچیده بودن طرح آن دارای اعتبار و قیمت بسیار بالاتری است.

نقشه های سنتی

یکی از عوامل دیگر که باعث مرغوبیت نقشه می شود نقشه هایی سنتی هستند که در مهم ترین مناطق قالی بافی طراحی می شوند. این نقشه ها به دلیل زیبایی و کیفیت بالایی که دارند در زمان استفاده و بافتن آن باعث بالا رفتن ارزش نقشه و در نهایت ارزش فرش می شوند. از مهم ترین مکان هایی که دارای بهترین نقشه های مرغوب هستند می توان به نقشه های تبریز، هریس، مهروان، کاشان، مشهد و غیره اشاره کرد.

چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود - الو قالیشویی
چه عواملی باعث مرغوبیت نقشه فرش میشود

طراح نقشه

نقشه فرش یکی از مهم ترین موارد در زیبایی و مرغوبیت آن است. هنرمندان مختلفی اقدام به طراحی نقشه های زیبا و منحصر به فردی می کنند و در بسیاری از موارد طراح نقشه و نقاش آن می توانند باعث بالا رفتن مرغوبیت نقشه شوند. به همین دلیل می توان گفت طراح نقشه اگر حرفه ای و با تجربه باشد می تواند جزو عوامل مرغوبیت نقشه و فرش محسوب شود.

سخن پایانی

نقشه فرش شیرازه اصلی فرش در زیبایی محسوب می شود و تاثیر بالایی بر روی جذابیت و قیمت آن دارد. در این بین عوامل زیادی نیز وجود دارد که باعث مرغوبیت و برتری نقشه فرش می شود. در این مقاله تمامی این عوامل بررسی کردیم، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار داده باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *