راه‌های پیشگیری از بیدزدگی فرش چیست؟

پیشگیری از بیدزدگی فرش - الو قالیشویی

پیشگیری از بیدزدگی فرش


بید حشره‌ای است که به‌راحتی می‌تواند باعث تخریب کامل فرش‌های دستبافت شود و این کار را تنها در مدت‌زمان کوتاهی می‌تواند انجام دهد. بیدزدگی فرش یک اصطلاح عامیانه برای مواقعی است که حشره‌های بید به فرش‌های دستبافت و پشمی آسیب می‌زنند. حشره بید به‌نوعی یک پروانه کوچک زردرنگ است که با طول ۹ الی ۱۲ میلی‌متری خود تهدید بزرگی برای فرش‌های دستبافت محسوب می‌شود. این حشره بعد از چهار نسل می‌تواند ۴۲ کیلوگرم پشم را نابود کرده و از این طریق باعث بالا رفتن میزان آسیب فرش شود. این حشره در اکثر موارد به‌صورت نامحسوس وارد خانه شده و تغذیه و تکثر خود را بین لابه‌لای فرش‌ها انجام می‌دهد. در ادامه مقاله مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از بیدزدگی فرش را معرفی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

راه‌های پیشگیری از بیدزدگی فرش چیست؟

بیدزدگی تنها مربوط به رطوبت و انبارداری فرش نیست بلکه فرش‌هایی که در منزل و در مکان‌های کم رفت‌وآمد نگه‌داشته می‌شوند و یا فرش‌هایی که زیر مبلمان قرار می‌گیرند نیز در معرض حمله بیدها و حشرات مختلف قرار دارند. مهم راه‌های پیشگیری از بیدزدگی فرش به این صورت است:

  • مهم‌ترین راه برای پیشگیری از بیدزدگی فرش، از بین بردن گردوغبار پرزهای فرش است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حداقل یک‌بار در هفته همه قسمت‌های فرش را به‌طور کامل جارو بکشید.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

  • اگر علائمی از بیدزدگی را در فرش مشاهده کردید در سریع‌ترین زمان ممکن با شوینده‌های ضد بید آن‌ها را بشویید.
  • برای حفظ از فرش در مقابل بیدزدگی می‌توانید از مواردی مثل خوشه سدر، کاغذ روزنامه، نفتالین، فلفل و کلر استفاده کنید.
  • در نظر داشته باشید که اگر فرش را به‌جای پلاستیک در کاغذ بپیچید، نگهداری از آن آسان‌تر و بهتر خواهد بود. چراکه مهم‌ترین شرط برای جلوگیری از بیدزدگی این است که فرش را از محیط مرطوب و نم‌دار دور نگه‌دارید.
  • توصیه می‌کنیم قبل از انبار کردن فرش، آن‌ها را غبارگیری کرده و ضدعفونی کنید.
  • در زمان انبار کردن فرش‌های دستبافت برای جلوگیری از بیدزدگی، آن‌ها را به‌صورت رولی قرار دهید و به‌هیچ‌وجه آن را بر روی‌هم تا نکنید. همچنین بهتر است در بین فرش‌ها از مواردی مثل نفتالین نیز استفاده کنید.
  • در زمان به‌کارگیری ضدعفونی‌کننده و ماده‌های ضد بید برای فرش موارد ایمنی را رعایت کنید و دقت کنید که فرش‌ها به‌صورت کامل پهن شوند تا با استفاده از مواد ضد بید اسپری شده تا کل حشرات به‌کلی نابود شوند.

 

پیشگیری از بیدزدگی فرش - الو قالیشویی

پیشگیری از بیدزدگی فرش

  • تا جایی که می‌توانید اشیا سنگین مثل کمد، مبل و گلدان را بر روی فرش دستبافت قرار ندهید چراکه قرار دادن این موارد می‌تواند باعث بالا رفتن رطوبت شود و از این طریق احتمال بیدزدگی فرش را افزایش می‌دهد.
  • با در نظر گرفتن این مسئله که تغذیه بیدها از الیاف فرش‌های دستبافت تأمین می‌شود، به همین دلیل نکات احتیاطی برای این فرش‌ها باید بیش‌تر در نظر گرفته شود اما برای اطمینان بهتر است این موارد را برای فرش‌های دیگر نیز انجام دهید.

سخن پایانی

زیبایی فرش‌ها به نحوه نگهداری از آن بستگی دارد. یکی از مسائل مهم که نه‌تنها می‌تواند باعث خراب شدن ظاهر زیبای فرش شود بلکه باعث تخریب کامل آن‌ها نیز می‌شود بیدزدگی فرش است. شما می‌توانید با روش‌های مختلفی از این مشکل پیشگیری کنید. در این مقاله شمارا با راه‌های پیشگیری از بیدزدگی فرش آشنا کردیم، امیدواریم اطلاعات مفیدی را به شما ارائه کرده باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *