پاک کردن لکه‌های مختلف از روی فرش، ترفند‌ها و روش‌های مختص به خود را دارند. لکه چربی، لکه چای، آدامس و … در این این موارد قرار می‌گیرند. اما گاهی پاک کردن برخی از لکه‌ها پردردسرتر می‌شوند چون ترکیبی از چند ماده‌اند. برای مثال بستنی هم حتوی چربی شیر است، هم رنگ و هم شکر. پس پاک کردن آن می‌تواند سخت‌تر باشد. برای پاک کردن لکه بستنی از روی فرش، شما باید هم حالت چسبندگی شیرینی بستنی را از بین ببرید، هم چربی آن و هم رنگی که به فرش داده است. اگر بستنی کاکائو و شکلات هم داشته باشد که این دردسر بزرگتر هم می‌شود.

اگر بستنی روی فرش خشک شده باشد چه باید کرد؟

پاک کردن لکه بستنی از روی فرش دو حالت دارد. اینکه بستنی روی فرش خشک شده باشد یا تازه باشد داستان را متفاوت می‌کند. اگر بستنی روی فرش خشک شده باشد،‌ ابتدا باید تکه‌های بستنی خشک شده را با قاشق از روی فرش تراشیده و کامل جممع کنیم. اما اگر بستنی تازه باشد می‌توان به‌راحتی آن را از روی فرش برداشت. دقت کنید وقتی بستنی را از روی فرش برمی‌دارید، آن را تاحد امکان روی فرش نکشید تا بخش‌های بیشتری را کثیف کند یا درون الیاف و گره‌های فرش نفوذ کند. پس از برداشتن اضافات و تکه‌های بستنی از روی فرش، حالا نوبت پاک‌کردن لکه آن می‌رسد.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

تمیز کردن لکه بستنی از روی فرش با اسپری لکه‌بر فرش

برای تمیز کردن لکه بستنی از روی فرش از مواد مختلفی می‌توان کمک گرفت. برای مثال می‌توان از لکه‌برهای فرش که در بازر موجودند استفاده کرد. اما پیش از استفاده از آن‌ها باید مطمئن شد که برای الیاف فرش مضرر نباشند و احیانا باعث رنگ‌دادن فرش نشوند. ضمن اینکه اگر بستنی شکلاتی یا میوه‌ای باشد، ممکن است لکه‌بر نتواند آن‌ها را تمیز کند. برای پاک کردن لکه بستنی از روی فرش می‌توانید از شامپو فرش نیز کمک بگیرید. اما چون شامپو فرش مواد تهاجمی و پاک‌کننده قوی ندارد (تا مانع از آسیب جدی به فرش شود) ممکن است لکه بستنی کامل پاک نشود. یک ماده موثر دیگر برای پاک کردن لکه بستنی از روی فرش مایع ظرف‌شویی است. برای اطمینان از نتیجه‌بخش بودن این ماده، می‌تواند همزمان از سرکه سفیر نیز استفاده کنید.

پاک کردن لکه بستنی از روی فرش - الو قالیشویی
پاک کردن لکه بستنی از روی فرش

پاک کردن لکه بستنی از روی فرش با مایع ظرف‌شویی

برای پاک کردن لکه بستنی از روی فرش، ابتدا کمی مایع ظرف‌شویی و سرکه را در آب حل کنید. سعی کنید محلول را رقیق تهیه کنید یک دستمال تمیز (ترجیحا نخی) را به محلول فوق آغشته کرده و محلول اضافی آن را کاملا بگیرید. دستمالی که با محلول نم‌دار شده است را با ضربات نرم روی لکه بستنی بزنید. دقت کنید که تنها ضربه بزنید و پارچه را روی فرش نکشید. بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فرصت دهید. سپس با دستمال مرطوب که به آب آغشته است روی لکه ضربه بزنید و لکه‌ای که در محلول حل شده و باقی محلول را از روی فرش بگیرید. باز هم دقت کنید که با ضربه‌های متعدد این کار را انجام دهید و دستمال‌های نم‌دار را روی فرش نکشید. ضربات را آرام بزنید. سپس با دستمال تنظیفی یا حوله آشپزخانه (دستمال کاغذی ظخیم) آب باقی مانده در فرش را بگیرید. برای اینکار می‌توانید دستمال را روی لکه گذاشته و چند ساعت فرصت دهید تا فرش کاملا خشک شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *