رفوی فرش ماشینی از جمله سوالات چالشی در فضای اینترنتی است که برای بسیاری از کاربران این محصولات مطرح است. با توجه به کاربرد فراوان این نوع فرش و مواردی از قبیل سوختگی یا پارگی که ممکن است برای این محصولات پیش بیاید، این پرسش که آیا فرش ماشینی را نیز می‌توان مانند نمونه‌های دستباف رفو کرد؟در این متن به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

رفوی فرش ماشینی و حواشی آن

فرش ماشینی از کاربردی‌ترین ملزومات خانه‌های امروزی به‌شمار می‌رود. با وجود کیفیت الیاف مصرفی و تکنیک‌های پیشرفته بافت، استفاده طولانی و مکرر از این نوع فرش در مواردی باعث بروز مشکلاتی می‌شود که نیاز به رفوگری را در آن ایجاد می‌کند.بروز سوختگی که اغلب با افتادن سیگار بر روی فرش ماشینی رخ می‌دهد یکی از این موارد است که به تغییر رنگ یا پارگی در بخشی از فرش منجر می‌شود.

با توجه به جنس الیاف مصرفی در این نوع فرش‌ها، احتمال سرایت سوختگی به سطح فرش زیاد است. رفوی فرش ماشینی در چنین مواردی کمک می‌کند تا ضمن رفع بخش سوخته، نما و شکل اولیه فرش به آن بازگردانده شود.برای انجام صحیح این کار، در صورت عمیق بودن سوختگی بخش مورد نظر جداسازی شده و بر طبق نقشه و طرح اصلی فرش دوباره بافته می‌شود.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

پارگی فرش به‌دلایل مختلف از دیگر مواردی است که در فرش‌های ماشینی نیز مانند نمونه‌های دستباف رخ داده و نیاز به رفوگری را ایجاب می‌کند.

برای رفوی فرش ماشینی به کجا مراجعه کنیم؟

قالیشویی‌های معتبر از جمله مراکزی هستند که کار رفوی فرش ماشینی را با رعایت اصول حرفه‌ای آن انجام داده و از آسیب به فرش جلوگیری می‌کنند. برخی مراکز غیرمعتبر با برش بخش سوخته و چسباندن قطعه‌ای تقریبا مشابه به جای آن کار رفوگری را به‌شکل ضعیف انجام می‌دهند.
این روش دوام چندانی نداشته و نتیجه آن پس از مدتی از بین می‌رود. پیشنهاد می‌شود برای انجام این کار به مراکز معتبر قالیبافی و قالی‌شویی‌های تحت نظر اتحادیه مراجعه کنید.

از تنوع خدمات رفوگری در فرش ماشینی بیشتر بدانیم!

علاوه بر متن فرش، بخش‌هایی مانند ریشه‌ها نیز در معرض آسیب قرار داشته و در مواردی نیاز به تعمیر و ترمیم پیدا می‌کند. از این نظر می‌توان نسبت به تعویض ریشه‌ا اقدام نمود. یا در صورتی که تنها بخشی از ریشه فرش آسیب دیده، رفوی فرش ماشینی در بخش ریشه و در قسمت‌های آسیب دیده انجام شود.

آیا فرش ماشینی رفو میشود؟ - الو قالیشویی
آیا فرش ماشینی رفو میشود؟

آشنایی با ابزارهای مورد نیاز برای رفوی فرش ماشینی

برخی از اصلی‌ترین لوازم مورد نیاز برای این کار عبارتند از:

 •  قاشین
 •  شانه رفوگری
 • چارچوب
 •  قیچی معمولی
 •  قیچی پرداخت
 • موم
 •  سوزن شیرازه دوزی
 •  سوزن چرم دوزی
 •  انبردست
 •  میخ
 •  اتو، میخ کش
 •  قلاب پشت

هم‌چنین تهیه نخ‌های مناسب با رنگ مورد نظر برای بافت بخش‌های آسیب دیده فرش و برداشت نقشه بخش آسیب دیده فرش با الگوگیری از بخش‌های سالم از مهم‌ترین مواردی است که در این کار باید صورت گیرد.

سخن آخر

فرش ماشینی نیز مانند دستباف در معرض خطرات و آسیب‌هایی قرار دارد. بر این اساس و برای مواردی که به پارگی، سوختگی یا آسیب‌های مشابه در این نوع فرش‌ها منجر می‌شود، نیاز به رفوگری دارد.با توجه به حساسیت این مورد، پیشنهاد می‌شود این کار را صرفا به افراد متخصص و آشنا به بافت و رفوگری فرش ماشینی بسپارید تا از نتایج آن بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *