آیا رفوگری فرش با دستگاه ممکن است؟

از آنجا که فرش کالایی ارزنده و نفیس است، رفوی آن اهمیت بسیاری دارد. رفوی فرش کاری تخصصی و حرفه‌ای بوده و برای انجامش به بهترین نحو، باید آن را به متخصصش سپرد. رفوی فرش درواقع یک هنر است که اغلب قالیبافان از عهده‌اش برمی‌آیند. اما برخی از سوالاتی که برای اغلب ما به‌وجود می‌آید این است که آیا فرش ماسینی را نیز می‌توان رفو کرد؟ آیا رفوی فرش ماشینی با دستگاه انجام می‌شود و آیا اصولا رفوگری با دستگاه ممکن است؟

رفوگری چیست؟

درابتدا باید گفت، رفوگری با دستگاه ممکن نیست و رفوگری هنری دستی است. درواقع هنوز هیچ دستگاهی اختراع نشده که بتواند مانند انسان بخش آسیب دیده فرش را ترمیم کرده و مثل روز اول اصلاح کند. درست است که درحال حاضر دستگاه بافت فرش وجود دارد اما دستگاهی که بتواند بخش یا بخش‌های آسیب دیده فرش را مجدد ببافد یا ترمیم کند خیر. ما هنوز برای رفوی فرش‌ها و قالی‌های ارزنده و عزیز خود، باید آن‌ها را به دستان هنرمند رفوگران بسپاریم که با جادوی دستان خود جان دوباره به فرش پوسیده و از دست رفته ما می‌بخشند.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

ابزار و وسایل رفوگری کدامند؟

رفوگری همچنین بدون وسایل مکانیزه و مدرن انجام می‌شود و رفوگر کار خود را با تعدادی ابزار دستی و مخصوص پیش می‌برد. وسایل رفوگری عبارتند از:

  • انواع قلاب خاب یا قلاب بافت
  •  انواع قیچی مانند قیچی کج و قیچی تخت
  •  انواع چاقوی قالیبافی مانند چاقوی بدون سر، چنگال و چاقوی بافت
  •  سوزن برای پودزنی، شیرزا کشی و نغمه کشی
  •  شانه فرش یا دفه و نیم‌دفه
  •  چهارچوب رفوگری که به آن دستگاه رفوگری یا دار رفوگری نیز گفته می‌شود.
  • چکش فلزی و چکش لاستیکی
  •  سه‌نظام
  •  میخ‌کش و دم‌باریک
  •  کلیه

علاوه‌بر این ابزار می‌توان به انگشت‌دانه، تیغ، اتو و موم نیز به‌عنوان ابزار رفوگری اشاره کرد. بنابراین نه‌تنها امکان رفوگری فرش با دستگاه وجود ندارد، بلکه حتی ابزار و وسایل رفوگری فرش نیز کاملا سنتی‌اند.

آیا رفوگری فرش با دستگاه ممکن است؟ - الو قالیشویی
آیا رفوگری فرش با دستگاه ممکن است؟

آیا می‌توان فرش ماشینی را نیز رفو کرد؟

سوال دیگری که در این بحث مطرح کردیم، امکان رفو کردن فرش ماشینی بود. باید گفت که بله، فرش ماشینی را هم می‌توان رفو کرد. اما اینکه فرش ماشینی با دستگاه بافته می‌شود به این معنی نیست که امکان رفوگری فرش با دستگاه نیز وجود دارد و فرش ماشینی را هم باید مانند فرش دستباف با دست رفو کرد. اما باید گفت، بافت ریز فرش ماشینی رفوی آن را سخت‌تر می‌کند و امکان ترمیم آن به‌نوعی که قابل تشخیص نباشد کاری فوق حرفه‌ای و تخصصی است. ترمیم شیرازه آسیب دیده، ریشه بافی، چرم دوزی زیر فرش و رفع سوختگی از جمله خدماتی‌اند که در ترمیم فرش ماشینی انجام می‌شوند. ابزاری که برای رفوی فرش ماشینی استفاده می‌شود با ابزار رفوگری فرش دستباف یکی است و مراحل آن نیز تفاوتی ندارد. اینکه بخش ترمیم شده چقدر طبیعی و نزدیک به قبل شود، بستگی به میزان و حجم پوسیدگی و آسیب‌دیدگی فرش دارد.

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، امکان رفوگری فرش با دستگاه وجود ندارد و اگر مرکزی با این ادعا، اقدام به تبلیغاتی متفاوت و خاص کرد، بدانید که فریبی بیش نیست و افرادی سودجو قصد کلاه‌برداری و سوءاستفاده دارند. یا اینکه قصد دارند تبلیغاتی گسترده بر یک توانایی غرممکن داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *