پوسیدگی فرش را چگونه از بین ببریم؟

وقتی تار و پود فرش به دلایل مختلف از هم گسسته می‌شود و در واقع بافت فرش کاملا از بین می‌رود، اصطلاحا می‌گوییم که فرش پوسیده شده است. گاهی این پوسیدگی خیلی عمیق است و بخش‌ زیادی از فرش را از بین برده که در این صورت احتمال ترمیم آن شاید وجود نداشته باشد. اما اگر پوسیدگی خیلی عمیق نباشد، می‌توان فرش را رفو کرد. در این مطلب در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

چه عواملی باعث پوسیدگی فرش می‌شود؟

دلایل مختلفی می‌تواند باعث پوسیده شدن فرش شود. اما اصلی‌ترین دلایل پوسیدگی فرش در خانه‌ها به این شرح است:

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

پوسیدگی بر اثر رطوبت

بیشترین دلیل پوسیدگی در خانه‌ها، آب است. وقتی فرش در کنار گلدان قرار دارد ممکن است آب اضافی گلدان به مرور زیر فرش نفوذ کرده و بعد از مدتی باعث پوسیدگی شود. در خانه‌های ایرانی گاهی در آشپزخانه‌ها فرش پهن می‌کنند. نفوذ آب از زیر یخچال یا هر قسمت دیگری می‌تواند باعث پوسیدگی فرش شود.

شستشوی نادرست فرش

بسیاری از افراد به دلیل وسواس یا به دلایل مختلف، بارها قسمت‌های مختلف فرش را در خانه می‌شویند. حالا این شستن گاهی با استفاده از شامپو فرش است و گاهی با کمک لگن و آب. اگر آب داخل فرش به خوبی گرفته نشود به خصوص در فصل‌هایی که فرش دیرتر خشک می‌شود، می‌تواند منجر به پوسیدگی فرش شود.

نگهداری نامناسب

نگهداشتن فرش‌های کناری در انباری یا در گوشه‌های خانه یکی دیگر از دلایل پوسیدگی فرش است. اگر فرش در جایی نمور یا در زیر فشار زیادی نگهداری شود می‌تواند پوسیده شود. به علاوه امکان ورود بید و حشرات دیگر هم در این مکان‌ها وجود دارد که خود باعث پوسیدگی فرش می‌شوند.

پوسیدگی فرش را چگونه از بین ببریم؟
پوسیدگی فرش را چگونه از بین ببریم؟

راه‌های پیشگیری از پوسیدگی فرش

برای جلوگیری از پوسیدگی فرش بهترین کار این است که فرش را در معرض پوسیدن قرار ندهیم. اگر فرش ما در کنار گلدان، یخچال یا کنار پنجره قرار دارد، باید مدام آن را بررسی کنیم که اگر آب در آن نفوذ کرده باشد خیلی زود متوجه آن شویم. فرش‌های کناری را هر از گاهی باز کرده و آن را بررسی کنیم. حتما فرش‌های کناری را گاهی باز کرده و جارو کنید تا اگر بید وارد آن شده باشد متوجه شوید. از نفتالین هم می‌توانید در میان این فرش‌ها استفاده کنید تا حشرات از آن دور شوند.

ترمیم فرش پوسیده

حالا اگر به هر دلیلی فرش دچار پوسیدگی شد باید آن را به مرکز ترمیم فرش سپرد تا آن را رفو کنند. اگر پوسیدگی خیلی عمیق نباشد، با هزینه کمتر و در زمان کوتاه‌تری ترمیم می‌شود. اما اگر پوسیدگی خیلی عمیق باشد و بافت فرش کاملا از هم جدا شده باشد، امکان ترمیم آن وجود ندارد و گاهی آن قسمت از فرش را کاملا جدا می‌کنند. پس بهترین کار برای اینکه همیشه فرش‌های سالمی داشته باشیم این است که از آن‌ها درست نگهداری کنیم که هم هزینه‌ای برای ترمیم ندهیم و هم این سرمایه زندگی را به خوبی حفظ کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *