رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟ - الو قالیشویی

رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟


رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟

کسانی که در خانه فرش می‌بافند، نیاز به خامه یا همان نخ‌های فرش در رنگ‌های گوناگون دارند. این خامه‌ها را معمولا از کارگاه‌های تولید خامه تهیه می‌کنند. در این کارگاه‌ها این خامه‌ها را با روش‌های مختلف رنگ می‌کنند. اما گاهی برخی از قالی‌بافان تمایل دارند که خود خامه‌ها را در خانه رنگ کنند. در این مطلب در مورد رنگ‌رزی فرش در خانه می‌گوییم.

وسایل لازم برای رنگ‌رزی فرش در خانه

برای اینکه رنگرزی را در خانه انجام دهید نیاز به وسایل خاصی دارید.ترازو برای وزن کردن الیاف و رنگ، وسیله‌ای برای هم زدن خامه‌ها در ظرف آب، ترمومتر برای اندازه‌گیری دمای آب، یک دیگ بزرگ برای جوشاندن آب و خامه‌ها، یک لگن بزرگ برای خیس کردن الیاف، موادی مانند آمونیاک، قره قروت، آبغوره یا سرکه برای دندانه کردن الیاف، رنگ شیمیایی یا موادی مانند پوست گردو، پوست انار،‌پوست پیاز یا رناس برای رنگ کردن الیاف.

 

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

مراحل رنگ‌رزی فرش در خانه

قبل از هر چیز کلاف‌های بی‌رنگ را در آب خیس می‌کنید. این کلاف‌ها معمولا از جنس پنبه یا ابریشم هستند. این خامه‌ها را در یک ظرف بزرگ با آب ولرم خیس کرده و سپس کاملا آب‌کشی می‌کنید. با استفاده از ترمومتر دمای آب را اندازه گرفته و نباید بیشتر از ۳۵ درجه باشد.

در مرحله بعد یک دیگ بزرگ را روی شعله گذاشته و وقتی آب نزدیک به نقطه جوش رسید الیاف را داخل آن ریخته و سپس دندانه را به آن اضافه می‌کنیم. دندانه ماده‌ای است که برای چسبیدن رنگ به الیاف از آن استفاده می‌کنند. به صورت سنتی این دندانه می‌تواند قره فروت یا آبغوره باشد و به صورت صنعتی از اسید سیتریک برای این کار استفاده می‌کنند. در این قسمت دمای آب نباید بیشتر از ۷۰ درجه باشد. در این دما و با وجود دندانه باید بگذارید الیاف به مدت یک ساعت در این حالت بمانند.

رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟ - الو قالیشویی
رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟

خب حالا نوبت به اضافه کردن رنگ است. رنگ مورد نظر خود را به آب اضافه می‌کنید و اجازه می‌دهید به مدت یک ساعت در آب باقی بماند. برای رنگ‌رزی فرش در خانه به جز رنگ‌های شیمیایی، می‌توان از مواد طبیعی هم استفاده کرد. پوست گردو (برای رنگ‌های سرمه‌ای و خاکی)، پوست انار (برای رنگ‌های زرد، فیلی، دارچینی و مشکی)، روناس (برای رنگ‌های قرمز، صورتی و قهوه‌ای)، برگ مو (برای رنگ طلایی، سرمه‌ای، سبز و کرم) و بسیاری مواد خانگی هر کدام رنگ خاصی را به الیاف شما می‌دهد که با تجربه می‌توانید مقدار آن را کم و زیاد کنید.اگر الیاف شما ازجنس پشم باشد، باید برای دندانه از آمونیاک استفاده کنید. این ماده برای الیاف پشمی کارآیی بیشتری دارد. در مرحله آخر خامه‌ها را روی بندهای چوبی آویزان کنید تا خشک شوند.

سخن پایانی

رنگ‌رزی فرش یکی از کارهای جالب و در عین حال تخصصی است. اگر برای اولین بار این کار را می‌کنید ممکن است رنگ مطلوب خود را به دست نیاورید. با تجربه بیشتر و با تکرار، می توانید به رنگی که دوست دارید برسید. اگر مشکل تنفسی دارید بهتر است کاملا از مواد طبیعی برای رنگ‌رزی استفاده کنید. حتما در محلی که گذر هوا در آن وجود دارد این کار را انجام دهید. در ابتدا از مقدار کمی الیاف شروع کنید تا کاملا روند کار دستتان بیاید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *