رفع کوبیدگی فرش ماشینی بر اثر گذاشتن جسم سنگین - الو قالیشویی

رفع کوبیدگی فرش ماشینی بر اثر گذاشتن جسم سنگین


رفع کوبیدگی فرش ماشینی بر اثر گذاشتن جسم سنگین

اغلب ما همواره سعی می‌کنیم تا چیدمان خانه را به‌نوعی طراحی و اجا کنیم که از گذاشتن اجسام سنگین روی فرش به‌خصوص فرش ماشینی خودداری نماییم. چرا که همه ما می‌دانیم که اجسام سنگین کوبیدگی ناخوشایندی را روی فرش باقی می‌گذارند که ممکن است ماندگار باشد و برای همیشه ظاهر فرش ما را خراب کند. این معضل البته درمورد فرش‌های ماشینی جدی‌تر است. اما گاهی راهی برای تغییر چیدمان نیست و ناچاریم که پایه‌های کاناپه راحتی بزرگ‌ یا دکور ظروف کریستال‌مان را روی فرش بگذاریم. در این مواقع برای رفع کوبیدگی فرش ماشینی چه راهی وجود دارد؟

کوبیدگی فرش چیست؟

اصولا وقتی فرورفتگی شدیدی روی فرش ایجاد می‌شود، به‌شکلی که بافت و پرزهای آن به‌جای اول خود برنمی‌گردند، می‌گوییم که فرش کوبیده شده است. این مشکل در فرش‌های ماشینی به‌دلیل متریال و نوع بافت بیشتر دیده می‌شوند و سخت‌تر برطرف می‌گردد. تفاوتی ندارد که کوبیدگی بزرگ باشد یا کوچک، درهر حال ظاهر فرش را بهم ریخته و چهره خوشایندی ندارد. راه‌هایی که برای رفع کوبیدگی فرش پیشنهاد می‌شود معمولا باتوجه به میزان و شدت کوبیدگی تاثیر خوبی دارند.

راه های ثبت سفارش در تهران

سفارش آنلاین و دریافت تخفیف ویژه

۰۲۱۱۷۶۲

۰۲۱۲۲۲۲۵۳۱۴

۰۲۱۴۴۴۰۳۴۱۱

۲۰ خط ویژه در سراسر تهران، تماس فوری با لمس شماره

راه‌های موثر در رفع کوبیدگی فرش ماشینی

برای رفع کوبیدگی فرش ماشینی با روش‌های خانگی می‌توان از گزینه‌های زیر کمک گرفت:

  •  کمک گرفتن از مکش جاروبرقی با بیشترین فشار
  • نمدار کردن کوبیدگی فرش با اسپری آب و خشک کردن نم و خیسی ایجاد شده با سشوار گرم
  • پارچه سفید تمیزی را خیس کنید و روی کوبیدگی قرار دهید، اتو را گرم کرده و با فاصله چند سانتی‌متری پارچه و فرش نگه‌دارید تا خیسی پارچه کمتر شود. می‌توانید از قدرت بخار اتو نیز کمک بگیرید. بعد از کم شدن خیسی پارچه، پرز‌ها را به‌کمک برس یا سکه بلند کنید.
  • یخ‌های قالبی را روی فرورفتگی ناشی از کوبیدگی قرار دهید. اجازه دهید یخ‌ها آب شوند. سپس آب اضافی را با اسفنج خشک گرفته و پرزهای خوابیده فرش را با یک قاشق یا شانه پلاستیکی خلاف جهت خواب فرش بلند کنید. درنهایت فرش را خشک کنید.

دقت کنید در روش‌های گفته شده، به‌خصوص روش اتو، به فرش آسیب وارد نکنید. اگر با روش‌های گفته شده کوبیدگی برطرف نشد یا اینکه بیم آسیب به فرش شما در هریک از روش‌ها وجود داشت،‌ بهتر است از قالیشویی و متخصصین اینکار کمک بگیرید. به‌خصوص اگر فرش ارزشمندی دارید ریسک آسیب با آن را درنظر بگیرید.

 

همچنین بخوانید:معایب و مزایای تا کردن و لول کردن فرش

 

رفع کوبیدگی فرش ماشینی بر اثر گذاشتن جسم سنگین - الو قالیشویی
رفع کوبیدگی فرش ماشینی بر اثر گذاشتن جسم سنگین

چگونه از کوبیدگی فرش پیشگیری کنیم؟

بهترین راه برای پیشگیری از کوبیدگی فرش، قرار ندادن اجسام سنگین روی آن است. اما اگر ناچار به اینکارید، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  •  تاحد امکان وسایل روی فرش مانند میز، کمد و دراور را سنگین نکنید.
  •  وسایل روی فرش را در فواصل زمانی کوتاه کمی جابجا کنید تا کوبیدگی عمیق در فرش ایجاد نشود.
  •  سعی کنید سطح مقطع پایه‌های مبل یا کمد را روی فرش به‌وسیله ابزار مخصص اینکار افزایش دهید تا کوبیدگی متمرکز نشود.
  • فرش را هر چند ماه یکبار بچرخانید تا یک قسمت مشخص زیر کمد یا مبل نماند.
  • سعی کنید ماهی یکبار مبل‌ها را بلند کرده زیر پایه‌های آن‌ها را جارو بزنید تا کوبیدگی ایجاد شده پیش از تشدید و عمیق شدن با کمی جارو زدن برطرف شود.

دقت کنید که درهر حال کوبیدگی هرچه شدیدتر، عمیق‌تر و کهنه‌تر باشد برطرف کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

سخن پایانی

درنهایت اینکه، سعی کنید از ایجاد کوبیدگی روی فرش، به‌خصوص فرش‌های ارزنده پیشگیری کنید. درصورت ایجاد این مشکل، در استفاده از روش‌های رفع کوبیدگی فرش ماشینی یا هر فرش دیگر، دقت کرده تا آسیبی به فرش وارد نشود و درصورت عمیق بودن کوبیدگی از یک متخصص اینکار کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *